iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Odchudzanie to nie tylko zmiany w menu, ale też w stylu życia, szczególnie w codziennej aktywności.


* By zwiększyć ilość spalanych kalorii poświęć więcej czasu w ciągu dnia na aktywność fizyczną - wybierz sport, który lubisz, wtedy korzyść będzie podwójna: zgubisz zbędny tłuszczyk i poprawisz sobie nastrój.
* Jakąkolwiek aktywność wybierzesz pamiętaj by była regularna – specjaliści zalecają uprawianie 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego codziennie. Taka częstotliwość ćwiczeń pozwala na przyspieszenie tempa przemiany materii, przyspieszenie spalania tłuszczu, jak również poprawę kondycji.
* Nie masz pieniędzy i czasu na siłownie i fitness? By zwiększyć aktywność fizyczną, niekoniecznie musisz kupować drogi karnet na zajęcia sportowe… Wiosna i lato tuż, tuż, a to dokonały czas na darmowy wysiłek na świeżym powietrzu. Jak tylko masz czas - idź na spacer, pobiegaj, pojeździj na rowerze.. nawet nie zauważysz kiedy, przy małym wysiłku, wskazówka wagi zacznie spadać w dół.
* Zrezygnuj z windy – skorzystaj z tego, że mieszkasz w bloku i za każdym razem, jak wracasz do domu, wchodź po schodach – taki kilkuminutowy spacer „pod górkę” może przyczynić się do spalenia jednorazowo ok. 30 kcal, a przecież zazwyczaj nie raz wychodzisz z domu. Trzy razy wejdziesz po schodach zamiast jechać windą i dzięki temu spalisz zjedzony w chwili słabości rządek czekolady...
* Wyrzuć pilota do telewizora – gdy na dworze coraz cieplej i więcej słońca, nie warto spędzać czasu wolnego w domu, gdy siedzenie na kanapie przed telewizorem wymienisz na chociaż krótki spacer, każda jego minuta przyczyni się do spalenia ok. 4 kcal - czyli energii jaką przyjmujesz jedząc jeden słony paluszek...
* Wyłącz w domu komputer! I tak zapewne spędzasz przed nim 8 godzin w pracy…. Zamiast tego, zajmij się drobnymi pracami domowymi, zwiększenie aktywności nawet w minimalnym stopniu powoduję wzrost ilości spalanych kalorii prawie dwukrotnie.
* Zrób sobie krótką przerwę w pracy - poprzeciągaj się, zrób parę przysiadów… Taka krótka gimnastyka spowoduję lepsze dotlenienie organizmu, jak również przyczyni się do spalenia większych ilości kalorii.
* Wymień krzesło przy biurku na piłkę (fit ball), siedząc na niej cały czas delikatnie napinasz mięsnie brzucha, co małymi krokami doprowadzi do zniknięcia zbędnych fałdek tłuszczu..
* Pojedź na wycieczkę w weekend – postaw na aktywny wypoczynek. Jeżeli masz działkę - wybieraj się na nią najlepiej w każdy ciepły weekend, ale nie po to by spędzić ten czas na leżaku.. Zadbaj np. o swój ogródek, jeżeli poświecisz na jego pielęgnacje - pielenie i kopanie, ok. 30 min spalisz w tym czasie ok. 200 kcal, czyli tyle co bułeczka z wędliną zjedzona na śniadanie.
* Zostaw samochód w garażu. Jeżeli nie masz daleko do pracy - idź na piechotę. Podczas 15 minutowego szybkiego spaceru spalisz dwa razy więcej kalorii niż prowadząc samochód, dodatkowo lepiej dotlenisz mózg i poprawisz sobie humor od rana.
* Zrób wiosenne porządki.. Nie możesz zabrać się do odkurzania, mycia podług i okien? Spróbuj znaleźć pozytywną stronę tych nie za przyjemnych czynności. 2 godzinne porządki mogą spowodować spalenie nawet 450kcal,czyli średniej porcji obiadu.
* Nawet, jeżeli spędzasz weekendy w mieście postaw na dobrą zabawę i aktywny wypoczynek. Idź na kręgle a potem do klubu na tańce. 30 minut skocznego tańca powoduje spalenie 180 kcal – czyli energii jaką dostarczają np. 2 szklanki soku owocowego.
* Zadbaj o psa – chodź z nim częściej na spacery. 2 razy dziennie 10 minutowy szybki spacer z ulubionym zwierzakiem może zaoowocować spaleniem przez tydzień dodatkowych 600kcal. Czyli tyle co średnia porcja spagetti…
* Zacznij aktywnie dzień, zamiast leżeć dłużej pięć minut w łóżku wstań i zrób krótką gimnastykę - parę przysiadów i skłonów to nie za duży wysiłek, a powoduje, że spalasz dodatkowe kalorie i z większą energią podchodzisz do rozpoczynającego się dnia.
* Powróć do czasów dzieciństwa. Poobserwuj dzieci – zobacz ile mają w sobie energii, ile się ruszają, grają w piłkę, skaczą po podwórku. Spróbuj brać z nich przykład…. Twój organizm zacznie spalać więcej kalorii.
* Śmiech to zdrowie … Jak najczęściej spotykaj się i baw ze znajomymi, odnów znajomości, wspólne spotkania ze starymi znajomymi przywołują w pamięci śmieszne historie i wspomnienia, a podczas śmiania się spalasz więcej kalorii i ćwiczysz mięśnie brzucha.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-02-25 22:43
Ogólne Komentarze (5)

Kanapka czy mleko z płatkami? Pizza czy kotlet? Jabłko czy orzechy na przekąskę? Popcorn czy paluszki do filmu? Zjeść 1 kawałek czekolady czy 4? Przygotować sobie jeszcze jedną kanapeczkę?... Czy wiesz, że każdego dnia podejmujesz około 200 wyborów dotyczących jedzenia?! Każda z tych decyzji powoduje, że spożywasz różną ilość kalorii i składników odżywczych. Jeżeli zazwyczaj wybierasz właściwie, nagrodą jest dobre samopoczucie i smukła sylwetka.
Nie wszystkie postanowienia dotyczące składu Twojego codziennego jadłospisu muszą być od razu idealne, ale postaraj się jeść i dokonywać wyborów świadomie. Poniżej 10 modyfikacji, które możesz wprowadzić do swojego jadłospisu, wydawałoby się, że nieznaczących, niewymagających specjalnego wysiłku, a jednak jak bardzo znaczących.
Zachęcam. Liczby nie kłamią.
 
1. Twaróg czy żółty ser?
2 plasterki sera żółtego (gouda) – 130 kcal, 9g tłuszczu
2 plastry twarogu chudego (80g) – 80 kcal, 0,4g tłuszczu
Możesz zaoszczędzić: 50 kcal, 8,6 g tłuszczu
2. Kawa z mlekiem czy śmietanką?
100 ml śmietanki 12% - 134 kcal, 12g
½ szklanki mleka 0,5% - 50 kcal, 0,6 g tłuszczu
Możesz zaoszczędzić: 84 kcal, 11,4 g tłuszczu
3. Cola czy woda?
Szklanka coli – 100 kcal
Szklanka wody – 0 kcal
4. Frytki czy ziemniaki?
100g frytek – 210 kcal, 12g tłuszczu
2 ziemniaki (120g) – 100 kcal, 0,12g tłuszczu
Możesz zaoszczędzić: 110 kcal, 11,88 g tłuszczu
5. Kotlet smażony czy mięso pieczone?
Kotlet schabowy (100g) – 210 kcal, 12 g tłuszczu
Plaster schabu pieczonego (100g) – 190 kcal, 10g tłuszczu
Możesz zaoszczędzić: 20 kcal, 2 g tłuszczu
6. Sałatka z majonezem czy jogurtem?
2 łyżki majonezu – 150 kcal, 15g tłuszczu
2 łyżki jogurtu naturalnego – 30 kcal, 1 g tłuszczu
Możesz zaoszczędzić: 120 kcal, 14 g tłuszczu
7. Kanapki z masłem czy bez?
2 łyżeczki masła – 75 kcal, 8g tłuszczu
8. Winogrona czy jabłko?
100g winogron – 65 kcal
100g jabłka – 48 kcal
Możesz zaoszczędzić: 17 kcal
9. Cukier do herbaty czy cytryna?
2 łyżeczki cukru – 40 kcal
10. Salami czy polędwica z indyka na kanapkę?
4 plasterki salami (30g) – 160 kcal, 15 g tłuszczu
2 plasterki polędwicy z indyka (30g) – 32 kcal, 1,5 g tłuszczu
Możesz zaoszczędzić: 125 kcal, 13,5 g tłuszczu
 
Co zyskasz na tych dziesięciu zmianach?
Oszczędność 741 kcal i 69,4 g tłuszczu! Jeżeli codziennie wprowadzisz taką redukcję kalorii możesz chudnąć ok. 0,5-1 kg na tydzień.
Spróbuj więc wprowadzić najpierw drobne zmiany w swoim jadłospisie, może to przynieść takie rezultaty, że nie będzie potrzebne wprowadzenie specjalnej diety.
 
CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że wystarczy jeść codzienne jedynie 100 kcal więcej (szczególnie tych, pochodzących z tłuszczu) niż zapotrzebowanie energetyczne organizmu, by w ciągu roku przytyć 5 kg?


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-02-09 17:46
Ogólne Komentarze (7)

 

Uświadom sobie, dlaczego ważysz za dużo.
Najczęstszą przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny, po prostu, za dużo jesz, za mało się ruszasz, w związku z tym tyjesz. Ale dlaczego jesz za dużo? Jedni jedzą, bo lubią, bo ciągle są głodni, innych do jedzenia pobudza sam jego widok i zapach... Często zdarza się jednak, że jemy w odpowiedzi na jakiś problem psychologiczny. Nie umiemy sobie poradzić ze stresem, smutkiem, depresją, więc pocieszamy się jedzeniem – najczęściej wysokokalorycznych słodyczy albo fast foodów. Nerwy i niepowodzenia odreagowujemy siedzeniem na kanapie i obżarstwem, a stąd już łatwa droga do nadwagi...
Zastanów się dlaczego sięgasz za często po jedzenie lub jesz za dużo? Co spowodowało, że musisz walczyć z nadmierną liczbą kilogramów? Jeśli będziesz znała przyczyny swojej nadwagi, będziesz mogła z nimi walczyć, unikać sytuacji zmuszających Cię do jedzenia, znaleźć inne metody na odreagowanie codziennych stresów. W ten sposób łatwiej będzie Ci osiągnąć zamierzony sukces.
Ważne jest uświadomienie sobie sytuacji, które sprawiają ze masz ochotę coś zjeść; czy jest to widok, zapach jedzenia czy określony stan psychiczny (stres, złość, zmęczenie, samotność...) i starać się wyeliminować te sytuacje lub radzić sobie z nimi w inny sposób (niż poprzez jedzenie). Na walkę ze stresem dobry jest sport, kąpiel relaksująca, spacer, rozmowa z przyjacielem, muzyka...
Jedzenie ma służyć zaspokojeniu potrzeb energetycznych organizmu, a nie poprawie samopoczucia!!! (szczególnie, że jest to poprawa tylko chwilowa, potem czujesz się gorzej, że uległaś pokusie i nie byłaś silna w swoich postanowieniach)
Uwierz w siebie!
Jeżeli na prawdę chcesz schudnąć - możesz to zrobić!
Od Ciebie zależy czy potraktujesz odchudzanie jako ciąg niekończących się wyrzeczeń i poświęceń, czy jako sposób zatroszczenia się o swój organizm, coś, co robisz dla siebie. Wtedy będzie oczywiste, że nie MUSISZ się odchudzać tylko CHCESZ się odchudzać i możesz to zrobić!
Pamiętaj, że człowiek może dokonać wszystkiego, do czego podchodzi z entuzjazmem!
 
Dbaj o swoją motywacje!
Najlepiej wypisz sobie na kartce powody, dla których chcesz się odchudzać i jakie będzie to miało korzyści dla Ciebie. Przyczep tę kartkę do lodówki i czytaj zawsze w razie pokus i podłamania. Niech znajdą się na niej powody takie jak: poprawa zdrowia, zgrabniejsza sylwetka, samozadowolenie, wzrost poczucia własnej wartości, atrakcyjność, większa wydolność fizyczna... i inne, które wiesz, że zmotywują Cię do przestrzegania diety. Możesz również często zerkać na zdjęcie, na którym masz parę kilogramów mniej. Pomyśl o ile lepiej się wtedy czułaś...? Porusz swoją wyobraźnie, zamknij oczy i wyobraź sobie siebie np. w kostiumie na plaży, uśmiechniętą, zadowoloną z siebie.. o parę kilogramów szczuplejszą - I cały czas pamiętaj, możesz to wyobrażenie zmienić w rzeczywistość – to zależy tylko od Ciebie!
Z drugiej jednak strony musisz uświadomić sobie, że czekają Cię czasem gorsze chwile, w których będziesz czuła rozdrażnienie, chęć zjedzenia czegoś, co nie jest w diecie wskazane, niezrozumienie ze strony innych, trudności z jedzeniem poza domem. Na takie sytuacje musisz znaleźć sobie odpowiednie antidota. Rozładowuj napięcia na siłowni, basenie lub aerobicu, dbaj o codzienny relaks np. podczas kąpieli przy muzyce, nie przejmuj się komentarzami innych – pewnie zazdroszczą Ci samozaparcia i zawsze noś przy sobie coś niskokalorycznego do zjedzenia, by nagły napad głodu nie skończył się w budzie z hamburgerami...
Najgorsze są początki odchudzania – jednak gdy zobaczysz, że waga zacznie spadać w dół - będzie to dla Ciebie najlepszą motywacją!

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-02-09 17:41
Ogólne Komentarze (2)

Decyzję o odchudzaniu podejmujesz średnio 5 razy w roku. Za każdym razem pełna zapału szukasz kolejnych diet-cud, kuracji, których stosowanie przynosi „ekspresowe efekty bez żadnego wysiłku”. Okazuję się jednak, że po tygodniu stosowania ograniczeń żywieniowych czujesz się głodna i osłabiona, a Twój entuzjazm powoli gaśnie. Na imieninach u ciotki nie wypada Ci zrezygnować z kawałka toru czekoladowego, a podczas kolacji z chłopakiem kusisz się na ulubioną pizze. Efekt – o diecie powoli zapominasz, a wskazówka na wadze nawet nie drgnie. Dlaczego schemat (prób) odchudzania tak najczęściej wygląda?
Zrzucenie nawet paru kilogramów wcale nie jest takie proste, nie wystarczy pierwsza, lepsza znaleziona w internecie dieta. Świadomość jedzenia, dobrze sformułowany cel, motywacja, zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna, konsekwencja w działaniu, duuużo samozaparcia i wiary w siebie… To podstawy dobrej kuracji odchudzającej.
Chcesz pozbyć się nadwagi raz na zawsze? Zapraszam do lektury sztuki odchudzania.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-02-09 17:38
Ogólne Komentarze (2)