iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pomimo, że pogoda sprzyja kanapowemu stylowi życia ruszajmy się jak najwięcej! Bo do utrzymania dobrego samopoczucia i pięknej sylwetki nie wystarczą tylko zmiany w menu, ale też w stylu życia, szczególnie w codziennej aktywności.

Na początek trochę ciekawostek:
Doniesienia z wrześniowego Międzynarodowego Kongresu Żywienia w Granadzie w Hiszpanii:
- "Brak aktywności fizycznej bardziej przyczynia się do wcześniejszego zgonu niż przewlekłe choroby"..
- "Aktywność fizyczna to nie tylko uprawianie wybranego sportu, ale też spacery wystarczą trzy 10-minutowe 5 razy w tygodniu, aby dostarczyć sobie taką dawkę wysiłku, jaka pomoże nam uchronić się przed konsekwencjami braku ruchu".
- Najłatwiej przyznać, że dzisiejsze tempo życia nie pozwala na regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Jednak większość ludzi, którzy twierdzą, że są zbyt zajęci, by uprawiać sport, przyznaje się, że ogląda telewizję nawet 4 do 5 godzin dziennie. Gdyby przeszli się na spacer podczas trwania reklam, zyskaliby 150 minut wysiłku fizycznego tygodniowo" /Prof. Steven Blair z Uniwersytetu w Południowej Karolinie/.
 
I praktyczne porady ;)
- Wybierz na co dzień sport, który lubisz, wtedy korzyść będzie podwójna: zgubisz zbędny tłuszczyk i poprawisz sobie nastrój.
- Jakąkolwiek aktywność wybierzesz pamiętaj by była regularna specjaliści zalecają uprawianie 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego codziennie lub 45-60 min co drugi dzień. Taka częstotliwość ćwiczeń pozwala na przyspieszenie tempa przemiany materii, przyspieszenie spalania tłuszczu, jak również poprawę kondycji.
- Nie masz pieniędzy i czasu na siłownie i fitness? By zwiększyć aktywność fizyczną, niekoniecznie musisz kupować drogi karnet na zajęcia sportowe Jak tylko masz czas - idź na spacer, pobiegaj można to robić nawet w zimne dni! Postaw też na codzienną praktyczną aktywność.
- Zrezygnuj z windy skorzystaj z tego, że mieszkasz w bloku i za każdym razem, jak wracasz do domu, wchodź po schodach taki kilkuminutowy spacer pod górkę może przyczynić się do spalenia jednorazowo ok. 30 kcal, a przecież zazwyczaj nie raz wychodzisz z domu. Trzy razy wejdziesz po schodach zamiast jechać windą i dzięki temu spalisz zjedzony w chwili słabości rządek czekolady...
- Wyrzuć pilota do telewizora gdy na dworze coraz cieplej i więcej słońca, nie warto spędzać czasu wolnego w domu, gdy siedzenie na kanapie przed telewizorem wymienisz na chociaż krótki spacer, każda jego minuta przyczyni się do spalenia ok. 4 kcal - czyli energii jaką przyjmujesz jedząc jeden słony paluszek...
- Wyłącz w domu komputer! I tak zapewne spędzasz przed nim 8 godzin w pracy. Zamiast tego, zajmij się drobnymi pracami domowymi, zwiększenie aktywności nawet w minimalnym stopniu powoduję wzrost ilości spalanych kalorii prawie dwukrotnie.
- Zrób sobie krótką przerwę w pracy - poprzeciągaj się, zrób parę przysiadów Taka krótka gimnastyka spowoduję lepsze dotlenienie organizmu, jak również przyczyni się do spalenia większych ilości kalorii.
- Wymień krzesło przy biurku na piłkę (fit ball), siedząc na niej cały czas delikatnie napinasz mięsnie brzucha, co małymi krokami doprowadzi do zniknięcia zbędnych fałdek tłuszczu..
- Zostaw samochód w garażu. Jeżeli nie masz daleko do pracy - idź na piechotę. Podczas 15 minutowego szybkiego spaceru spalisz dwa razy więcej kalorii niż prowadząc samochód, dodatkowo lepiej dotlenisz mózg i poprawisz sobie humor od rana.
- Zrób przedświąteczne porządki.. Nie możesz zabrać się do odkurzania, mycia podług i okien? Spróbuj znaleźć pozytywną stronę tych nie za przyjemnych czynności. 2 godzinne porządki mogą spowodować spalenie nawet 450kcal,czyli średniej porcji obiadu.
- W weekendy postaw na dobrą zabawę i aktywny wypoczynek. Idź na kręgle a potem do klubu na tańce. 30 minut skocznego tańca powoduje spalenie 180 kcal czyli energii jaką dostarczają np. 2 szklanki soku owocowego.
- Zadbaj o psa chodź z nim częściej na spacery. 2 razy dziennie 10 minutowy szybki spacer z ulubionym zwierzakiem może zaoowocować spaleniem przez tydzień dodatkowych 600kcal. Czyli tyle co średnia porcja spagetti
- Zacznij aktywnie dzień, zamiast leżeć dłużej pięć minut w łóżku wstań i zrób krótką gimnastykę - parę przysiadów i skłonów to nie za duży wysiłek, a powoduje, że spalasz dodatkowe kalorie i z większą energią podchodzisz do rozpoczynającego się dnia.
- Powróć do czasów dzieciństwa. Poobserwuj dzieci zobacz ile mają w sobie energii, ile się ruszają, grają w piłkę, skaczą po podwórku. Spróbuj brać z nich przykład.  Twój organizm zacznie spalać więcej kalorii.
- Śmiech to zdrowie Jak najczęściej spotykaj się i baw ze znajomymi, odnów znajomości, wspólne spotkania ze starymi znajomymi przywołują w pamięci śmieszne historie i wspomnienia, a podczas śmiania się spalasz więcej kalorii i ćwiczysz mięśnie brzucha.
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-21 11:08
Ogólne Komentarze (0)

Komentarze